مستربچ لیزکننده

Details of a packaging machine for rolls, serviettes and handkerchiefs.

- Advertisement -

اصطکاک کم لایه های فیلم در صنایع فیلم و بسته بندی به جابجایی، فرآیند تولید و حمل ونقل آسان محصولات کمک شایانی می کند که این مهم توسط مستربچ های لیز کننده قابل دستیابی است، همچنین این مستربچ دارای آنتی بلاک نیز می باشد که مانع چسبیدن دو لایه  فیلم می گردد.

 لیزکننده (slip agent) مولکولی‌ بزرگ با وزن مولکولی بالا می‌باشد که در حالت مذاب ماده‌ای بسیار لزج و چسبناک است. کاهش چسبندگی مواد مذاب باعث کاهش استهلاک ماشین آلات و در نتیجه افزایش سطح تولید خواهد شد. با افزودن لیزکننده‌ها و روان‌کننده‌ها می‌توان اصطکاک داخلی و خارجی را تا سطح مطلوبی کاهش داد.

لیزکننده یک ماده افزودنی اصلاح‌کننده است که به عنوان روان‌کننده درونی استفاده می شود و در طی فرآیندی یا بلافاصله پس از آن به سطح جسم مهاجرت کرده و باعث کاهش اصطکاک می‌گردد. به عبارت دیگر سطح جسم با پوشش نازک و نامرئی از این ماده پوشانده می شود تا ضریب اصطکاک کاهش یافته و به تبع آن لغزندگی لازم در سطح جسم ایجاد گردد.

درصد استفاده از عوامل لیزکننده در فیلم‌های LDPE و LLDPE ، به ضریب اصطکاک (Coefficient of friction) رزین پایه بستگی دارد.

عوامل لیزکنندگی با گذشت زمان به سطح پلیمرها مهاجرت کرده و در آنجا شروع به کریستالیزه شدن می‌کنند. به این ترتیب با تشکیل لایه‌ای از روان‌کننده بر روی سطوح پلیمری، اصطکاک بین سطوح مختلف کاهش می‌یابد. پدیده‌ی مهاجرت به سطح فرآیندی وابسته به زمان است که سرعت آن به طول زنجیره مواد افزودنی و پلیمر پایه و همچنین به غلظت ماده افزودنی بستگی دارد.

مزایا:
– جلوگیری از چسبیدن دو لایه فیلم و سهولت در باز شدن آن
– تسهیل در فرآیندپذیری
– کاهش ضایعات
– کاهش استهلاک ماشین‌آلات

کاربردها:
– فیلم‌های یک و چند لایه PE
– فیلم‌های BOPP
– فیلم‌های OPP