نام محصول
مستربچ لیزکننده (anti Slip) و آنتی بلاک

به طور کلی لیزکننده‌ها موادی هستند که به دلیل داشتن خاصیت روان‌کنندگی، باعث کاهش اصطکاک از سطح جسم می‌شوند. در واقع با استفاده از مواد لیزکننده، می‌توان تا حد زیادی میزان اصطحکاک داخلی و خارجی جسم موردنظر را کاهش خواهد داد.

در صنایع فیلم و بسته بندی اصطکاک کم لایه های فیلم به جابجایی، فرآیند تولید و حمل ونقل آسان محصولات کمک شایانی می کند که این مهم توسط مستربچ های لیز کننده قابل دستیابی است، همچنین این مستربچ دارای آنتی بلاک نیز می باشد که مانع چسبیدن دو لایه  فیلم می گردد.

 لیزکننده (slip agent) مولکولی‌ بزرگ با وزن مولکولی بالا می‌باشد که در حالت مذاب ماده‌ای بسیار لزج و چسبناک است. کاهش چسبندگی مواد مذاب باعث کاهش استهلاک ماشین آلات و در نتیجه افزایش سطح تولید خواهد شد. لیزکننده درواقع یک ماده افزودنی اصلاح‌کننده است که به عنوان روان‌کننده درونی استفاده می شود و در طی فرآیندی یا بلافاصله پس از آن به سطح جسم مهاجرت کرده و باعث کاهش اصطکاک می‌گردد. به عبارت دیگر سطح جسم با پوشش نازک و نامرئی از این ماده پوشانده می شود تا ضریب اصطکاک کاهش یافته و به تبع آن لغزندگی لازم در سطح جسم ایجاد گردد.

عملکرد مستربچ لیزکننده به صورتی است که عوامل لیزکنندگی با گذشت زمان به سطح پلیمرها مهاجرت کرده و در آنجا شروع به کریستالیزه شدن می‌کنند. به این ترتیب مستربچ لیزکننده با ایجاد لایه‌ای نازک روی سطح پلیمر، اصطکاک بین سطوح مختلف کاهش می‌یابد. در واقع زمانی که سطح جسم به صورت خیلی نازک از این ماده پوشیده می‌شود، میزان چسبندگی کاهش پیدا می‌کند و به دنبال آن لغزندگی سطح را به همراه دارد. پدیده‌ی مهاجرت به سطح فرآیندی، وابسته به زمان است که سرعت آن به طول زنجیره مواد افزودنی و پلیمر پایه و همچنین به غلظت ماده افزودنی بستگی دارد

 

میزان استفاده از این لیزکننده، به نوع جسم و ضریب اصطکاک سطح بستگی دارد. درصد استفاده از عوامل لیزکننده در فیلم‌های LDPE و LLDPE ، به ضریب اصطکاک (Coefficient of friction)  رزین پایه بستگی دارد .

از این نوع مستربچ، در محصولاتی با پایه مواد PET، PP، PE  استفاده می‌شود. مستربچ لیزکننده شرکت دانش بنیان رخشان پلیمر صنعت همچنین قابل استفاده در فیلم‌های نازک، ضخیم، معمولی و فیلم‌های کشاورزی است. 

دسته ای دیگر از این افزودنی ها مستربچ های انتی بلاک هستند که باعث عدم چسبندگی دو فیلم پلیمی می‌شود. این مستربچ از مواد آلی و معدنی تشکیل شده است که میتوانند بازشوندگی دو فیلم از یکدیگر را بهبود بخشند. مستربچ آنتی بلاک شرکت دانش بنیان رخشان پلیمر صنعت یکی دیگر از محصولات تولیدی این شرکت میباشد که بنا بر تقاضای مشتری بر پایه های مختلف تولید و عرضه میشود.

تفاوت مستربچ انتی بلاک و لیز کننده:

برای کاهش نیروی برشی بین دو سطح از مستربچ لیز کننده‌ استفاده میشود که در واقع استفاده از آنها سبب راحت سر خوردن دو سطح پلیمری میشود. اما جهت کاهش نیروی عمود بر دو سطح،  از آنتی بلاک‌ها استفاده می‌شوند، به عبارت دیگر این امکان را فراهم میکنند که دو سطح بتوانند نسبت به یک دیگر به راحتی باز شوند.

 • کاهش نیروی برشی بین دو سطح
 • کاهش میزان چسبندگی (کاهش چسبندگی مواد مذاب باعث کاهش استهلاک ماشین آلات و در نتیجه افزایش سطح تولید خواهد شد)
 • خاصیت روان‌کنندگی
 • جلوگیری از چسبیدن دو لایه فیلم و سهولت در باز شدن آن

 •  

  تسهیل در فرآیندپذیری

 • کاهش ضایعات

 •  

  کاهش استهلاک ماشین‌آلات

 • فیلم‌های یک و چند لایه PE

 •  

   فیلم‌های BOPP

 •  

  فیلم‌های OPP

برای دریافت اطلاعات تکمیلی با واحد فروش تماس بگیرید.

همچنین میتوانید از طریق فرم زیر درخواست خود را ثبت نمایید.